AVFORUM
maj 30, 2020, 12:53:57 pm *
Dobrodošli, gost. Prosim, prijavite se ali registrirajte.
Ali ste pozabili aktivirati vaš račun?

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seje.
Novice:

Domov   Pomoč Išči Koledar Prijava Registracija  
Strani: [1] 2 3   Pojdi dol
  Natisni  
avtor Tema: Digitalni programi  (Prebrano 46715 krat)
Anže
576p
**
Odsotni Odsotni

Objave: 57

« dne:: december 24, 2007, 01:22:56 pm »

Dobil sem nov Sonyjev LCD in sem opazu, da imam poleg analognih tudi nekaj digitalnih programov. A to ima Telemach po tanovem, al od kje so se vzeli? Mam SLO1 in nekaj tujih programov, nekaj pa je takih, ko ni ne slike, ne zvoka (verjetno so zakodirani - HBO in neki testni programi). Je pa slika na tistih parih tujih digitalnih programih zelo dobra. ČE bi vedu, da je HBO tut tak, bi si naroču. Aja še to; a js ne rabim nobenga dodatnega digitalnega sprejemnika kot piše na strani od telemacha, če mi že zdej delajo digitalni programi? Ali je mogoče za te programe, ki so zaklenjeni, treba še kej dodatnega met?
« Zadnje urejanje: december 30, 2007, 11:00:40 pm od Jan » Prijavljen
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

Objave: 321

« Odgovori #1 dne:: december 25, 2007, 05:13:55 pm »

Sicer ni HD ampak nevem v katero temo bi vprašal:
Dobil sem nov Sonyjev LCD in sem opazu, da imam poleg analognih tudi nekaj digitalnih programov. A to ima Telemach po tanovem, al od kje so se vzeli? Mam SLO1 in nekaj tujih programov, nekaj pa je takih, ko ni ne slike, ne zvoka (verjetno so zakodirani - HBO in neki testni programi). Je pa slika na tistih parih tujih digitalnih programih zelo dobra. ČE bi vedu, da je HBO tut tak, bi si naroču. Aja še to; a js ne rabim nobenga dodatnega digitalnega sprejemnika kot piše na strani od telemacha, če mi že zdej delajo digitalni programi? Ali je mogoče za te programe, ki so zaklenjeni, treba še kej dodatnega met?
Rabiš verjetno Conax CAM/CI kartico, tako kot jaz. Tongue
Prijavljen

46" Sony  X3500
Anže
576p
**
Odsotni Odsotni

« Odgovori #2 dne:: december 27, 2007, 04:42:12 pm »

Kaj je Conax CAM/CI kartica, kaj omogoča, kam jo utaknem in kolko stane?

Ko bi vsaj lahko imel kej drugega kot pa to analogno kabelsko s parimi digitalnimi tujimi programi, ki so celo sinhronizirani v nemščino ali italjanščino. Eh ja, to je pa, če živiš v okolici Ljubljane.
A kdo ve, kdaj bo Telemach dodal še kakšne digitalne programe in pa kdaj bodo slovenski televozijski programi preklopili na 16:9?
Pa kakšno anetno bi rabu, da bi lahko lovil DVB-T MPEG-4 programe (tv jih podpira)?

hvala
Prijavljen
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #3 dne:: december 27, 2007, 08:57:22 pm »

Sicer nisem nek ekspert na tem področju, ker sem ne dolgo nazaj tudi sam probal dobit odgovore na to kaj je Conax ampak nekako tako. Tvoj TV ima sicer vgrajen DVB-C tuner (digitalna kabelska) ampak jasno, ker je zadeva plačljiva, so kanali kodirani da jih ne moreš kar tako ujet. Obstajajo različni kodirni sistemi (morda ni izraz ravno pravšnji, v angleščini temu rečejo conditional access - http://en.wikipedia.org/wiki/Conax ) za slednje, med drugim tudi Conax, ki ga uporabljajo nekateri naši operaterji. Jaz sem pri LJ kabel in sklepam, da je pri Telemachu enako, seveda pa ni nujno tako da pokliči in se pozanimaj.

Anyway, dobiš t.i. Conax kartico (zgleda kot bančna kartica s čipom) in pa PIN kodo za to kartico. Kartico vtakneš v Conax CI (common interface, včasih se je imenoval PCMCIA)/CAM modul in ta modul vtakneš v svoj TV (v CI režo, pobrskaj malo po navodilih okoli tega). S tem "razširiš" DVB-C tunner, da lahko dekodira signal in ti omogoči sprejem digitalne kabelske pri operaterju s conax sistemom.

Seveda Conax kartico dobiš pri svojem ponudniku, ko zakupiš digitalni kabelski paket. Kje kupiti sam Conax CAM/CI modul in če vsi zagotovo delujejo z Sony televizorji (teoretično naj bi, ampak verjetno je tako kot pri vseh zadevah, ... ni nujno) mi pa zaenkrat še ni uspelo ugotoviti. No, uspelo mi je ugotoviti da pri LJ kabel tega ne prodajajo in da na najdi.si najdem več ali manj enega ponudnika tega modula. Primož s foruma je imel svoje čase v ceniku tudi tovrsten CAM/CI modul, tako da sem mu poslal P.M. ampak je zgleda prišlo do malo zmede, ker mi je napisal nazaj da dobim odgovor na e-mail (ki pa ga nima, tako da predvidevam da je zamešal osebe).

Če pa ugotoviš kaj več od mene, se priporočam za informacije. Zaenkrat se mi niti ne mudi tako pretirano še s tem, se bom v januarju lotil iskanja. Smeško

Kar se pa tvojega vprašanja tiče pa, Telemach ima celotno programsko shemo navoljo tudi na DVB-C standardu, samo naročiti se moraš. To kar loviš so "free" programi. Wink

Okoli DVB-T pa po pravici povedano ne vem, meni lovi SLO1,2 in Koper preko antenskega priključka v bloku, ampka je zadeva tako in tako neuporabna - slika je grša kot na analogni kabelski, pa še kocka precej.

Edit: CAM/CI modul izgleda nekako takole - tale dotični se mi zgolj za Conax zdi predrag, kolikor sem prebrskal po internetu bi bila "fer" cena za Conax CAM/CI modul nekje okoli 50 - 60 evrov. Smeško
« Zadnje urejanje: december 27, 2007, 09:13:27 pm od [SkA] » Prijavljen

46" Sony  X3500
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #4 dne:: december 28, 2007, 01:23:32 pm »

Ups Anže, zgleda sem se tudi jaz delno narobe informiral. Na Telstar forumu mi je en uporabnik razlagal, da bi moral brez conax kartice loviti vsaj osnovne programe (kar tebi lovi, meni pa ne..grrrr) iz programske sheme brez naročevanja digitalnega paketa. Baje kodirajo dodatne programe, kot so HBO in MTV itd.

Se bom danes popoldan še enkrat poigral s tunerjem, baje so neke frequency/network id/še nekaj nastavitve pred iskanjem programov, ki jih lahko tudi na roke nastaviš (bom poklical na LJ kabel, da vidim, če mi jih znajo povedati). Smeško

Drugače pa sem našel še tole: http://support.sony-europe.com/TV/DVBC/dvbc.asp?l=sl&cam=lad

PS: se opravičujem za OT Tongue
« Zadnje urejanje: december 28, 2007, 01:26:54 pm od [SkA] » Prijavljen

46" Sony  X3500
Anže
576p
**
Odsotni Odsotni

« Odgovori #5 dne:: december 28, 2007, 05:28:07 pm »

Ja hvala za izčrpen odgovor. Ja lovi mi enih 6 programov v digitalni obliki, vendar so vsi razen slo1 tuji. Torej, če js naročim ta digitalni paket pri Telemachu, bi imel, če prav razumem, v digitalni tehniki tudi vse ostale programe, ki jih do zdaj spremljam analogno? Pa to je treba kej doplačat? Ker jaz sem se pred enim mescm zanimal pri Telemachu po telefonu in niso nič vedeli o nobeni digitalni Tv ter so rekli, da je to samo Lastovka (ki pa itak vemo, da nima veze s kablsko). Uglavnm ne bi rad še enkrat bebec izpadu in bi se najprej pozanimal, kako in kaj.
Drugače sem pa zadnjič govoril z nekom, ki monitra za telemach in mi ni omenil nobenih kartic, ampak je rekel, da če hočem gledat HBO, za vsak televizor rabim eno tako veliko škatlo, kot je videorekorder.
Uglavnem cela zmeda, tam na spletni strani od telemacha pa tut omenjajo pod digitalno tv samo HBO, js bi pa najprej rad porihtal nekatere druge programe. Ker eni trije ali štirje tuji digitalni programi so res zelo lepi, sicer nevem kakšno točno imajo resolucijo, so pa prirejeni za 16:9. Pa a ta kabelska bo tut kdaj v HD?
Prijavljen
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #6 dne:: december 29, 2007, 10:41:48 am »

Tak: meni je na LJ kabel tehnik rekel, da lahko gledam digitalno kabelsko samo če moj DVB-C tuner podpira Conax CAM. Zaradi tega se seveda nisem niti ukvarjal z full scanom na televizorju, quick scan  pa ni našel ničesar.

No, tisti dumbass od tehnika je očitno nekaj močno zamešal. Včeraj mi je en na Telstar forumu razložil, da ne potrebuješ nobenega naročanja digitalne kabelske, ker je že v sami naročnini oddajan tako analogni kot tudi digitalni signal. Tako da sem pustil televiziji narediti full scan, ki je sicer trajal, ampak na koncu je TV našel 161 storitev (TV kanali + radio). Siceer so nekateri (ki jih nimam naročene, jasno..), kot so HBO, kodirani (prazna slika) ampak to kar imamo naročeno v kompletu vse vidim.

Tako da ne vem več sedaj, za kaj pri LJ-kabel uporabljajo Conax in kdaj bi ga potreboval. Tisti tehniki tam si pa očitno še riti ne znajo pravilno obrisati. Prvič so mi celo zatrjevali, da moram kljub vgrajenemu DVB-C tunerju kupiti njihov setup-box.  Angry Na spletnih straneh imajo pa naročnino za analogno kabelsko in digitalno kabelsko ločeno, tako da sem po zdravi logiki predvideval, da je to drugačen naročniški paket. Jebojih.  Grin

Skratka, spusti na TVju FULL SCAN (pa glej da si cable connection zbereš, da ne boš antenna connection dal ker potem DVB-T išče), pa boš videl če ti najde postaje. Če ti ne, lahko pokličeš na Telemach pa prosiš, da ti povejo kako nastaviš frequency/network id/symbol rate pa še enkrat probaš. Če tudi to ne gre, potem zna biti težava v kabelski napeljavi. Smeško
« Zadnje urejanje: december 29, 2007, 11:08:16 am od [SkA] » Prijavljen

46" Sony  X3500
Anže
576p
**
Odsotni Odsotni

« Odgovori #7 dne:: december 29, 2007, 06:11:34 pm »

Tut full scan najde 7 programov. Čudno, ker mava isti tv (skor). Mogoče, ker maš ti Lj-kabel, js pa Telemach; nevem. Bom se po novem letu takoj pozanimal glede tega, samo se bojim, da bom spet naletu na nekoga, ki ne bo mel pojma o čemu mu govorim. Drugače pa je tut men rekel uni, ki se ukvarja z monitranjem kablov pri Telemachu, da rabim tisto škatlo, torej isto, kot so rekli teb. Sej nevem, a ti poznaš koga, ki mu delajo te kodirani programi (ne ti ostali, ki so itak že na analognem delal), pa da nima te škatle? Ker možno, da je ta škatla vseeno potrebna prav za to, da odkodiram. 
Prijavljen
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #8 dne:: december 29, 2007, 06:39:18 pm »

Tut full scan najde 7 programov. Čudno, ker mava isti tv (skor). Mogoče, ker maš ti Lj-kabel, js pa Telemach; nevem. Bom se po novem letu takoj pozanimal glede tega, samo se bojim, da bom spet naletu na nekoga, ki ne bo mel pojma o čemu mu govorim. Drugače pa je tut men rekel uni, ki se ukvarja z monitranjem kablov pri Telemachu, da rabim tisto škatlo, torej isto, kot so rekli teb. Sej nevem, a ti poznaš koga, ki mu delajo te kodirani programi (ne ti ostali, ki so itak že na analognem delal), pa da nima te škatle? Ker možno, da je ta škatla vseeno potrebna prav za to, da odkodiram. 
Pomojem bi moral vsaj programe iz osnovnega paketa lovit, če ne jih tudi meni ne bi. Za Triera vem, da je enako kot pri meni na LJ Kabel, tako da dvomim da bi Telemach pretirano odstopal od tega, glede na to da je oba operaterja že pred časom kupil.
Nekje sem bral (mislim da na Telstar forumu) da je imel nekdo podobno težavo kot ti - torej da je preko DVB-C tunerja ujel samo nekaj programov. Baje naj bi bil razlog v preslabi kabelski napeljavi.

Poizkusi poklicati na tehnično podporo in vprašaj za frequency/symbol rate/network ID nastavitve. Preden skeniraš imaš možnost, da te vrednosti vneseš. Če bo to kaj spremenilo situacijo, čeprav naj bi v normalnih pogojih televizor sam odkril nastavitve. Al pa zateži da ti pridejo mal signal pomerit? Smeško Anyway, ne pusti se speljati na led s to Conax podporo, ker mene so in sem v tistem momentu tudi razmišljal podobno (torej, da je pri LJ kabel očitno nekaj drugače kot na Triera omrežju Tongue ), na koncu pa se je izkazalo da je niti ne rabim (morda bi jo, če bi imel bolj "zahteven" programski paket).

« Zadnje urejanje: december 29, 2007, 06:42:31 pm od [SkA] » Prijavljen

46" Sony  X3500
Rajmund
576p
**
Odsotni Odsotni

Objave: 40

« Odgovori #9 dne:: december 30, 2007, 08:32:00 pm »

Torej pridružil se bom vašim pomenkovanjem okrog kabelskega sprejema.Tudi sam uporabljam storitev kabelskega operaterja CATV Selnica- Ruše.Programsko shemo imam isto,kakor v Trieri.V stanovanje imam napeljano optiko,spremljam samo anologne programe.Če bi želel spremljati programe v digitalni tehniki,bi moral kupiti ali vzeti v najem DVB-C sprejemnik.Slika je sicer malo lepša preko spejemnika,ampak signal je še vedno anologen !Sprejemnik ima takoimenovani Conax pogojni dostop.Žal naši kabelski operaterji ponujajo kabelske sprejemnike,ki pa nimajo HDMI izhoda.Ti sprejemniki so v večini Kaon.Torej,če želite-želimo spremljat digitalne programe,si moramo omislit tole škatlo.Razen nekateri,ki že imajo vgrajen DVB-C sprejemnik v tv-ju.
Prilagam en link o sprejemniku,ki pa je na linux osnovi. Ima tudi cabelski turner.

http://www.kjaerulff1.com/catid.198/pid.939/38.aspx

Lp. Rajmund
Prijavljen
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #10 dne:: december 31, 2007, 09:25:44 am »

Torej pridružil se bom vašim pomenkovanjem okrog kabelskega sprejema.Tudi sam uporabljam storitev kabelskega operaterja CATV Selnica- Ruše.Programsko shemo imam isto,kakor v Trieri.V stanovanje imam napeljano optiko,spremljam samo anologne programe.Če bi želel spremljati programe v digitalni tehniki,bi moral kupiti ali vzeti v najem DVB-C sprejemnik.Slika je sicer malo lepša preko spejemnika,ampak signal je še vedno anologen !Sprejemnik ima takoimenovani Conax pogojni dostop.Žal naši kabelski operaterji ponujajo kabelske sprejemnike,ki pa nimajo HDMI izhoda.Ti sprejemniki so v večini Kaon.Torej,če želite-želimo spremljat digitalne programe,si moramo omislit tole škatlo.Razen nekateri,ki že imajo vgrajen DVB-C sprejemnik v tv-ju.
Prilagam en link o sprejemniku,ki pa je na linux osnovi. Ima tudi cabelski turner.

http://www.kjaerulff1.com/catid.198/pid.939/38.aspx

Lp. Rajmund

Najprej hvala Janu za split, da lahko debatiramo dalje brez slabe vesti. Wink

Anyway, Rajmund seveda rabiš DVB-C tuner in običajno je to setup box, ker ima redko kater televizor vgrajen DVB-C tuner, ampak meni še zdaj ni jasno (oziroma mi vsaj nihče ni 100% potrdil) zakaj potrebuješ na naših kabelskih omrežjih Conax kartico in sploh podporo za Conax. Drugače pa, če te moti pomanjkanje HDMI vhoda in si želiš DVB-C sprejem, nikjer ne piše da moraš vzeti setup box od svojega operaterja. Načeloma bi moral kateri koli Setup box delovati, samo paziti moraš da ima CI režo ali pa kar vgrajeno podporo za Conax. Vsaj tako pravijo naši kabelski operaterji. Smeško

Namreč, za HBO dobiš nek analogni filter priklopljen na antenski priključek.  Čudno mi je, da se HBO filtrira na tak način, če bi lahko bila zadeva rešena z Conax kartico?
Pozna kdo morda koga, da ima DVB-C setup box in je zraven dobil tudi Conax kartico?

Ker jaz imam več ali manj osnoven paket programov (ne zmanjšan, ampak osnoven) pri LJ kabel in vidim brez Conax kartice čisto vse kanale, razen VH 1. VH1 sicer lepo lovim na analogni kabelski, preko DVB-C signala pa ne dobim ne slike ne zvoka, čeprav je tuner našel kanal.

Edina logična razlaga ki jo vidim in ki mi jo je na Telstar forumu nekdo podal je, da vse ostalo, kar ne spada v osnovni paket, kodirajo s Conaxom in da bi v primeru bolj bogatega programskega paketa potreboval in tudi dobil Conax kartico, za dekodiranje dodatnih kanalov.

Bi bilo pa lepo slišati, če je to res tako in če ima kdo doma Conax kartico? Tongue

Prijavljen

46" Sony  X3500
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #11 dne:: december 31, 2007, 10:05:08 am »

Eh, mater sem površen. Sedaj sem se spravil gledat programsko shemo za digitalni kabelski paket in opazil kako in kaj. Osnovni paket je očitno ves čas oddajan in ga ne rabim naročevati, točno te kanale tudi lovim. Je pa tako, da je osnovni paket pri digitalni kabelski precej bolj bogat, kot osnovni paket pri analogni, kar prej nisem preverjal zato mi ni bilo jasno, čemu lovim 98% kanalov iz naročenega paketa na analogni kabelski. Ker je VH1 v analognem paketu drugače razvrščen, ga lovim. Ker pa pri digitalnem paketu spada v nek dodatni paket, ga ne lovim oziroma je zakodiran.

Za vse drugo kot je osnovni paket potreboval in tudi dobil Conax kartico, za kar rabim Conax CAM modul za TV.

Zdaj mi je končno vse jasno. Tongue

Tisti analogni filter za HBO pa so sedaj bojda zamenjali z Conax karticami, če uporabljaš digitalno kabelsko. Smeško

« Zadnje urejanje: december 31, 2007, 11:00:51 am od [SkA] » Prijavljen

46" Sony  X3500
Anže
576p
**
Odsotni Odsotni

« Odgovori #12 dne:: december 31, 2007, 12:05:30 pm »

Sem klical na Telemach in pravjo, da imajo oni samo teh 7 programov digitalnih in to je to. Uglavnem revščina, pa tut ne vejo, kdaj se bo stanje kej izboljšalo. Sej nevem, a je v Podutiku (SZ Ljubljane) možno preidt tut na kšnega drugega operaterja, al sm do nadalnjega obsojen na Telemach?
Prijavljen
[SkA]
1080i
Odsotni Odsotni

« Odgovori #13 dne:: december 31, 2007, 05:22:11 pm »

7 programov imajo?  Huh Pa kupili so Triero in LJ-kabel, ki imata znatno večjo ponudbo? To je rahlo smešno, kot da bi Zastava BMW kupila.  Roll Eyes
Prijavljen

46" Sony  X3500
Anže
576p
**
Odsotni Odsotni

« Odgovori #14 dne:: december 31, 2007, 06:53:08 pm »

Tut men se to zdi mal hecno. Sej lahko, da je ta ženka po telefonu kr neki rekla na blef, ker najverjetneje ni mela pojma. Tko, da bi blo treba vprašat še kšnega uporabnika, kako je pri njem...
Prijavljen
Strani: [1] 2 3   Pojdi gor
  Natisni  

Pojdi na: